Увага! Проходить літ метелика - чортополохівки
Головне управління держпродспоживслужби в Черкаській області повідомляє про те, що на території області проходить літ метеликів чортополохівки.
Метелик з розмахом крил 50-60 мм, світло-червоного або яскраво-коричневого кольору. На передніх крилах малюнок із чорних смуг, білих плям біля вершин і звивистою чорною поперечною смужкою за зовнішнім краєм. Знизу передні крила рожеві з чорно-білим малюнком. Задні крила зверху з чорними поперечними смужками та окоподібними плямами по зовнішньому краю, знизу - ясно-бурі з мармуровим малюнком і синьо-жовтими окоподібними плямами по зовнішньому краю.
Яйце зеленого забарвлення, видовжене, заввишки до 1,5 мм, з характерними 16 поздовжніми реберцями. Гусінь до 40 мм, темно-сіра або майже чорна, з жовтими смугами вздовж спини та боків, жовтими великими шипами, розміщеними в один ряд на кожному сегменті (крім першого), голова чорна. Лялечка 25-30 мм, сіро-коричневого забарвлення, на спині низка зубчастих горбочків і блискучі золотисті, а з боків - матові плями.
Після тривалого періоду додаткового живлення на квітучих бур'янах та інших нектароносах метелики відкладають яйця, розміщуючи їх поодинці на листя, віддаючи перевагу бур'янистій рослинності. Відклавши яйця, метелики гинуть. Через 7-12 днів з яєць відроджується гусінь. Зазвичай гусениці харчуються на бур'янах - кропиві, осоті, чортополоху. Через 20-30 днів гусениця закінчує живлення і, прикріплюючись анальним кінцем до рослини або іншого предмета, перетворюється на висячу лялечку. Через 12-18 днів із лялечки вилітають метелики нового покоління. Друге і третє покоління розвиваються в липні-вересні.
Залежно від агрокліматичних умов другої половини літа одночасно можна виявити всі стадії розвитку чортополохівки.
Шкідливість. Гусениці скелетують листя, скріплюючи його павутинками. Із-за масової появи, коли знищивши бур'яни, гусінь відчутної шкоди може завдати рослинам сої, соняшника, овочевих і баштанних культур, передусім, засміченим посівам. На присадибних ділянках, шкідник не нехтує також айстрами, лавандою, артишоком тощо.
Заходи захисту. За появи осередків гусениць посіви захищають рекомендованими інсектицидами – Ампліго-0,2-0,4л/га, Белт-0,1-0,15л/га та інші дозволені до використання, згідно «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні» із обов’язковим дотриманням інструкцій по техніці безпеки при роботі з пестицидами.
Обробітки пестицидами проводити в тиху безвітряну погоду в ранішні та вечірні години. Не менше як за дві доби, про час та місце проведення обробітків, необхідно обов`язково попереджувати голів сільських і селищних рад, населення села та пасічників. На оброблених ділянках обов’язково виставляють попереджувальні знаки.
При роботі з засобами захисту рослин слід дотримуватись загальноприйнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1 та правил особистої гігієни.